HDD czy SSD – jaki dysk twardy wybrać?

Dysk twardy to ważny element każdego komputera. To tam przechowywane są wszystkie dane. Dysk musi więc zapewniać odpowiednią ilość miejsca, a także umożliwiać dostęp do danych w możliwie jak najkrótszym czasie. Wybierając dysk, musimy pamiętać o obu tych kryteriach. Dawniej wiadomo było, że im większa pojemność dysku, tym lepsze jego działanie. Dziś sytuacja ma się nieco inaczej – wybierając dysk, musimy zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze: szybki dostęp do danych czy możliwość przechowywania ich w ogromnych ilościach.

HDD, czyli duża pojemność
Tradycyjny dysk twardy, czyli HDD, to urządzenie, które składa się z kilku dysków magnetycznych, które obracają się z ogromną prędkością, mniej więcej 7200 RPM, a więc obrotów na minutę. Dyski HDD dobrze sprawdzają się w przechowywaniu ogromnych ilości danych. Ich wadą jest natomiast mała wytrzymałość – silne wstrząsy czy pola magnetyczne mogą je łatwo uszkodzić. Nie należy ich ruszać przy pracy, bo możemy je w ten sposób permanentnie uszkodzić. Dyski HDD szybko się nagrzewają i emitują dużo ciepła.
Jeśli natomiast zależy nam nie na wytrzymałości i szybkości, to dysk HDD będzie dobrym wyborem – za niewielkie pieniądze zyskamy możliwość przechowywania dużych ilości danych.

SSD – błyskawiczny czas reakcji
Nowsze dyski SDD wykorzystują jako pamięć dyski scalone, nie ma w nich ani jednego talerza magnetycznego. Dyski SDD cechuje ogromna wytrzymałość, przede wszystkim na wstrząsu. Zużywają one także mniej energii, pracują cicho, nie nagrzewają się i nie potrzebują czasu na rozruch – ich działanie jest ekspresowe. Niestety, SDD są znacznie droższe niż tradycyjne dyski HDD. Jeśli więc poszukujemy dysku o dużej pojemności, za SDD zapłacić będziemy musieli ogromne sumy. Dysk SDD świetnie sprawdzi się natomiast w przypadku osób, dla których najważniejszy jest szybki dostęp do danych.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Wybierając dysk, musimy też zwrócić uwagę na złącze – dysk powinien posiadać takie samo złącze, jak to na płycie głównej, najczęściej SATA. Na rynku dostępne są również dyski SCS (do sprzętu specjalistycznego) oraz dyski EIDE / ATA / PATA, starsze i znacznie wolniejsze niż SATA.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ