Przydatne skróty na klawiaturze

Nie odrywasz się od klawiatury podczas pisania, szybciej rozwiązujesz ewentualne problemy z niedziałającymi procesami i szybko znajdujesz interesujące cię rzeczy na stronach lub w plikach. To tylko niektóre z korzyści płynących z opanowania skrótów klawiszowych. Jeśli zapomniałeś o tych najważniejszych, zapoznaj się z naszą listą sześciu najbardziej przydatnych.

CTRL+SHIFT

Zamiast Szczecin piszesz Syzcyecin, a z tobą zmienia się w y tobą? To skutek zmiany układu klawiatury z QWERTY na AZERTY. Zazwyczaj jest to wynik nieuważnego wciśnięcia kombinacji klawiszy. O to nietrudno, bo odpowiedzialne za zmianę trybu wpisywania tekstu przyciski są zlokalizowane tuż obok siebie – chodzi o CTRL oraz SHIFT. Do pierwotnego układu klawiatury łatwo wrócisz stosując ten sam skrót.

CTRL+SHIFT+T

Przez roztargnienie zamknąłeś kartę, w której znajdowały się ważne informacje lub do końca uzupełniony formularz? Dzięki temu skrótowi szybko otworzysz ją ponownie – bez przechodzenia do historii. Warto z niego korzystać również dlatego, że strona wyświetli się dokładnie w takim samym stanie, w jaki była kiedy ją zamknąłeś.

CTRL+ALT+DEL

W dobie częstych awarii ten skrót był używany naprawdę często. Wraz ze wzrostem stabilności systemów sięgamy po niego coraz rzadziej. Warto jednak o nim pamiętać. W razie pojawienia się problemów z działaniem któregoś programu, będziesz mógł uruchomić menedżer zadań i wyłączyć „niesforny proces”.

ALT+F4

Jeśli chodzi o skróty klawiszowe dla graczy, ten jest jednym z najważniejszych. Dzięki niemu zamkniesz dowolne aktywne okno. Może on okazać się szczególnie przydatny, jeśli gra, w którą grałeś w trybie pełnoekranowym, przestała odpowiadać.

CTRL+scroll

Naciskają CTRL oraz przesuwając scrollem (działa także na touchpadach) możesz zmniejszać i zwiększać zawartość okna, nad którym zlokalizowany jest kursor myszy.

CTRL+D

Ten skrót to najszybszy sposób na dodanie strony do zakładek. Co ważne, działa niemal we wszystkich przeglądarkach – obsługuje go zarówno Chrome, jak Firefox i Operze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ