Czy i kiedy warto dokupić dodatkową pamięć RAM do laptopa?

Kupują nowy komputer zwykle inwestujemy w sprzęt dobrze dopasowany do naszych aktualnych potrzeb. Z czasem wydajność działania takiego sprzętu słabnie, co wiązać należy m.in. z zmianą systemu operacyjnego czy instalacją programów zużywających większe ilości pamięci operacyjnej komputera. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest dokupienie dodatkowej pamięci RAM do laptopa lub wymiana całego komputera na nowszy model. Z oczywistych względów pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie częściej praktykowane. Co ważne, kupując dodatkową pamięć RAM do laptopa rzeczywiście w zauważalny sposób możemy przyspieszyć ładowanie systemu, wczytywanie stron internetowych czy działanie wybranych aplikacji i gier komputerowych.

Kiedy kupić dodatkową pamięć do laptopa?

Większość standardowych laptopów, sprzętu z tzw. klasy ekonomicznej, standardowo wyposażona jest w co najmniej dwa sloty na pamięć RAM. Niekiedy dostęp do slotów pamięci jest wyjątkowo łatwy – wystarczy rozkręcić specjalną klapkę w dolnej części obudowy laptopa. Niekiedy jednak dostęp do slotów pamięci jest znacznie trudniejszy i w takiej sytuacji chcąc wymienić pamięć RAM w laptopie na nową, o większej pojemności, konieczne będzie wizyta w serwisie komputerowym.

Pamięć RAM w laptopie wymieniamy w tym momencie, gdy zauważymy odczuwalne spowolnienie działania komputera, na przykład po zmianie starszej wersji systemu operacyjnego na nowszą. Pamięć warto wymienić także wtedy, gdy chcemy przyspieszyć działanie niektórych aplikacji. Najbardziej wymagające w tym względzie są aplikacje graficzne oraz nowe gry komputerowe. Jeśli zatem chcesz wydajnie pracować z programami graficznymi, zacząłeś/zaczęłaś zajmować się obróbką materiałów wideo lub chcesz móc zagrać w najnowszą wersję ulubionej gry komputerowej, wymiana pamięci RAM wydaje się jak najbardziej zasadnym działaniem.

Jaką pamięć RAM kupić?

ram2

Obecnie najczęściej stosowanym standardem jest pamięć operacyjna DDR3. W starszych modelach komputerów (w sprzęcie około 10-letnim) spotyka się pamięci wykonane w standardzie DDR2. Niestety zastąpienie starszej wersji pamięci jej nowszym odpowiednikiem jest fizycznie niemożliwe – różna liczba i różny układ pinów na kości pamięci. Jeśli zatem chcemy przyspieszyć swój komputer, musimy znaleźć dla niego pamięć wykonaną w określonym standardzie. Warto również pamiętać, że starsze modele komputerów nie będą w stanie obsłużyć większej ilości pamięci RAM. Dla przykładu, w starszych wersjach laptopów pracujących na systemach 32-bitowych będzie to maksymalnie 8GB pamięci, a w przypadku większości współczesnych płyt głównych będzie to zwykle maksymalnie 32GB RAM DDR3.

Ważne! Na rynku dostępne są już pamięci wykonane w standardzie DDR4. Nie są kompatybilne z pamięcią DDR3.

Wymieniać samodzielnie czy w serwisie?

Jeśli dysponujesz sprzętem, który jest na gwarancji, samodzielna wymiana pamięci nie ma większego sensu. Jeśli laptop jest już po gwarancji i choć odrobinę znasz się na sprzęcie komputerowym, w większości przypadków spokojnie poradzisz sobie z wymianą pamięci bez pomocy serwisu. Jedyne o czym musisz pamiętać, to kupić taką pamięć RAM do laptopa, która będzie pasowała do jego płyty głównej.

[Głosów:14    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ