Rodzaje dronów i ich zastosowanie

Ostatnie lata to prawdziwy boom na różnego rodzaju modele RC. Większość z nich to klasyczne modele pojazdów poruszających się po zmieni. Pozostała część to modele pływające i latające. Rosnącym zainteresowaniem klientów cieszy się zwłaszcza ta ostatnia grupa produktów, a to za sprawą większej dostępności dronów. Drony to bezzałogowe obiekty latające, które mogą odbywać loty autonomiczne, po zaprogramowanej trasie przelotu lub być sterowane zdalnie, za pomocą specjalnego kontrolera lub zwykłego smartfona wyposażonego w odpowiednią aplikację. Co ważne, w odróżnieniu od tradycyjnych modeli zdalnie sterowanych samolotów, by sterować dronem nie trzeba go widzieć. W sterowaniu pomaga, bowiem kamera, która jest dołączona do zdecydowanej większości tego typu urządzeń.

Drony

Największą popularnością cieszą się drony wyposażone w zestaw czterech niezależnych wirników, co pozwala na swobodne sterowanie ruchem drona w każdej płaszczyźnie. Dron może lecieć do góry lub w dół, w przód lub w tył, w stronę lewą lub prawą. To gwarantuje znacznie więcej możliwości zabawy niż sterowanie zwykłym modelem samolotu, który może jedynie poruszać się do przodu, zmieniając co najwyżej kierunek i pułap lotu. Drony wyposażone w cztery wirniki nazywa się quadrocopterami. W sprzedaży znaleźć można również większe modele dronów wyposażonych w sześć lub nawet osiem wirników. Odpowiednio nazywa się je hexacopterami lub octocopterami.

Drony3

Historia dronów, jak większości współczesnych wynalazków, związana jest z wojskiem. Armie potrzebowały prostych w obsłudze urządzeń latających, które umożliwiały bezpieczne przeprowadzenie zwiadu i rozpoznanie terenu przed rozpoczęciem działań na ziemi. Tak powstały pierwsze drony. Z czasem tego typu urządzenia znalazły również wiele innych, tym razem już typowo cywilnych zastosowań. Współcześnie drony wykorzystuje się przede wszystkim do fotografowania i filmowania ziemi z perspektywy lotu ptaka. Urządzenia tego typu, zwłaszcza większe modele, standardowo wyposażone są w wysokiej jakości kamery i gimbale, które stabilizują wstrząsy i drgania, dzięki czemu obraz rejestrowany przez kamerę jest płynny, wolny od różnego rodzaju zakłóceń. Nowe generacje dronów coraz częściej wyposażane są w kamery 4K. Niektóre modele dronów, podobnie jak klasyczne modele RC, wykorzystywane są również do zabawy, na przykład do wykonywania efektownych powietrznych akrobacji. Tego typu urządzenia coraz częściej wykorzystywane są również jako pomoc w analizie sytuacji na lokalnych drogach czy do patrolowania lasów, by szybko reagować na pojawiające się zagrożenie pożarowe.

Artykuł powstał przy współpracy z eF3M – sklep z modelami RC www.eF3M.pl

[Głosów:6    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ