Windows 8, to system operacyjny, który miał swoją premierę w 2012 roku. Mimo upływu kilku dobrych lat od tamtego czasu i faktu, że Microsoft wypuścił nowe systemy operacyjne, Windows 8 cieszy się bardzo dużą popularnością i do dziś jest używany przez naprawdę wiele osób. Systemy operacyjne Windows przeszły naprawdę długą drogę na przełomie ostatnich lat. Wiele osób zaczynało pracę na systemie Windows 95, który obecnie jest już legendą. Po niemal 23 latach od premiery możemy pobrać Windowsa 95 w postaci aplikacji mobilnej. Potem mieliśmy system Windows 98, na którym odpalano pierwsze lepsze gry, pojawiające się w tamtym okresie na rynku. Przełomem była wersja XP, która dominowała w niejednym domu przez kilka dobrych lat do czasu pojawienia się systemu Vista. Potem do ósemki było już blisko, albowiem pojawił się Windows 7 i właśnie jego następca Windows 8. Jak więc dokładnie wygląda ten system i jakie są jego zalety?
Windows 8 – zalety systemu
W porównaniu do swoich poprzedników Windows 8 posiada wiele zalet, więc warto wymienić przynajmniej kilka z nich, aby zauważyć podstawowe różnice między pierwotnymi systemami.
Interfejs Modern UI
Jedną z zalet systemu Windows 8 jest Interfejs Modern UI – nowoczesny wygląd systemu ułatwia przesiadkę na wersję desktopową użytkownikom Windows Phone. Do tej pory użytkownicy korzystający tylko z Windows Phone spotykali się z dosyć dużą różnicą, jeśli chodzi o te dwie wersje systemu i musieli poświęcać kolejnych kilka godzin, a nawet dni, aby opanować wersję zainstalowaną na komputerze. Teraz takiego problemu już nie ma. Oczywiście ta zaleta może być odebrana jako mała wada przez osoby korzystające do tej pory z poprzednich wersji systemu Windows, a nie mających styczności właśnie z mobilną wersją oprogramowania. Tak czy inaczej warto się przyzwyczaić, bo korzystanie z tego interfejsu jest naprawdę proste i wygodne – mimo iż na początku może wydawać się skomplikowane.
Dynamiczne Kafelki
Kolejna duża zaleta systemu Windows 8 to tzw. „dynamiczne kafelki” – o co chodzi? Otóż dynamiczne kafelki wyświetlają informacje „na sobie”, nie ma więc konieczności wchodzenia na Facebooka, aby sprawdzić czy mamy jakieś nowe wiadomości. Jeśli potrzebujemy niemal perfekcyjnej organizacji czasu, bo mamy mnóstwo zajęć i ledwo starcza nam doby, takie dynamiczne kafelki stają się dużą zaletą. Wyobraźmy sobie, że korzystamy ze starszej wersji systemu. Co byśmy nie zrobili, aby sprawdzić pocztę, czy Facebooka – musimy otworzyć przeglądarkę, wejść pod odpowiedni adres www, a następnie często musimy jeszcze się zalogować. Potem (w przypadku poczty) przeszukujemy skrzynkę i sprawdzamy czy poza spamem, otrzymaliśmy jakieś wiadomości. I tym sposobem już zdążyliśmy stracić 5 minut, a często nawet więcej – wielu ludzi ma tendencję do „wpadania w sidła internetu”. Wystarczy, że zalogują się na Facebooka z zamiarem sprawdzenia jedynie nowych wiadomości, a już po chwili będą przewijać w dół tablicę na co stracą kolejne pół godziny.
Szybsze działanie systemu
Szybsze i wydajniejsze działanie to kolejne zalety. Windows 8 nie potrzebuje tyle czasu na rozruch systemu co Windows 7. Podobnie jest z wyłączaniem systemu. Windows 8 zwykle potrzebuje zaledwie 10 sekund aby się „zamknąć”. Dla porównania Windows 7 potrzebował zwykle około 20 sekund co jest znaczącą zmianą.
Nowe funkcje w tym „odświeżanie systemu”
Jedną z bardzo fajnych funkcji, którą posiada w swoim pakiecie Windows 8 jest „odświeżanie systemu przy zachowaniu wszystkich plików”. Pewnie każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się tak „zapchać” komputer niepotrzebnymi plikami (które w dodatku często posiadały wirusy), że jedyne co pozostało do zrobienia, to format. Powszechny format komputera jest jednak zajęciem dosyć kłopotliwym. Najczęściej na dysku znajdują się ważne dokumenty, których nie chcemy stracić. Mogą to być również zdjęcia, filmy, a także ulubione gry, których utracenie i przechodzenie poziomów od nowa spędza sen z powiek niejednego gracza. Tymczasem Windows 8 oferuje nam funkcję odświeżania systemu, która może pomóc, gdy chcemy uniknąć formatowania. Oczywiście nie ma gwarancji, że po jej użyciu system zacznie działać idealnie, natomiast zawsze lepiej spróbować, niż od razu przechodzić do formatowania.
Poza wymienionymi wyżej zaletami systemu Windows 8 sklep, w którym chcemy dokonać zakupu powinien być przez nas dokładnie sprawdzony – w dzisiejszych czasach trzeba uważać na każdym kroku, a nikt nie chce mieć późniejszych problemów z licencją.
System operacyjny w laptopach poleasingowych
Jeśli decydujemy się na zakup komputera / laptopa poleasingowego, bardzo dużym atutem takiego sprzętu jest dostępny oryginalny system operacyjny. W zależności od rodzaju sprzętu, może to być właśnie wspominany Windows 8. Licencja, z której korzystał poprzedni użytkownik jest przekazywana nowemu nabywcy.
Podsumowanie
Windows 8 jest jednym z tych systemów, które zaliczają się do „nowoczesnych”. Charakteryzuje się interfejsem Modern UI, który nie sprawi kłopotów użytkownikom Windows Phone. Jeśli ktoś do tej pory nie miał styczności z systemem z takim interfejsem może być do niego nieco sceptycznie nastawiony. Nie ma się jednak czego obawiać. Interfejs Windows 8 jest bardzo intuicyjny i wystarczy kilka godzin pracy, aby się połapać. Potem dopiero większość osób stwierdza, że korzysta im się lepiej niż w przypadku poprzedników. Na plus zasługuje także szybkość działania całego oprogramowania. System szybciej się włącza i szybciej wyłącza. Podobnie całość funkcjonuje bardzo wydajnie i sprawnie. Ciekawą opcją jest odświeżanie systemu, które może przydać się wyjątkowym „bałaganiarzom”, którzy będą chcieli uniknąć formatowania. Windows 8 to świetny system zarówno dla nowych użytkowników, jak i tych doświadczonych.
System operacyjny Windows to najpopularniejszy system operacyjny. Sprawdź więcej informacji na portalu technologicznym – https://terazwsieci.pl/kategoria/biznes/.