Na jakich podzespołach oszczędzić, składając komputer samemu?

Cechą typową dla komputera stacjonarnego jest fakt, że składa się on z wielu podzespołów, różnych w zależności od modelu. Jeżeli chcemy oszczędzić na kupnie komputera, dobrym sposobem jest złożenie go samemu – podpowiadamy, jakie podzespoły wybrać, żeby wydać mniej, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele na jakości.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne złożenie komputera, po pierwsze, możemy stworzyć sprzęt w pełni dostosowany do naszych potrzeb, po drugie, mamy szansę sporo oszczędzić. Nie zawsze potrzebujemy bowiem podzespołów z najwyższej półki, a bez niektórych całkowicie się obejdziemy.

Napęd optyczny

Te coraz rzadziej montowane są nawet w laptopach – wynika to z faktu, że coraz rzadziej korzystamy z płyt CD czy DVD. Dane przechowujemy na pendrive’ach, gry czy oprogramowanie pobieramy z internetu lub korzystamy z niego w sieci. Jeśli nie używamy napędu CD na co dzień, nie ma sensu montować go w komputerze stacjonarnym.

Dysk twardy

To ważny komponent komputera – zapewnia bezpieczeństwo danych, więc nie należy na nim oszczędzać. Tańsze modele często ulegają uszkodzeniu, więc pieniądze oszczędzone na innych podzespołach warto zainwestować w dysk twardy dobrej jakości. Oszczędzić możemy natomiast na pojemności – nie każdy z nas przechowuje duże ilości danych, więc czasami wystarczy nam dysk o mniejszej pojemności.

Zasilacz

Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku dysku – lepiej wybrać sprzęt dobrej jakości. Warto natomiast zainteresować się, ile energii pobierają wszystkie podzespoły, i wybrać zasilacz, który będzie miał odpowiednią moc.

Karta graficzna

W tej kwestii musimy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie: do czego potrzebny mi jest komputer? Jeśli wykonujemy na nim jedynie prace biurowe i przeglądamy strony w internecie, nie potrzebna jest nam dodatkowa karta graficzna – wystarczy proces z wbudowanym układem graficznym. Jeśli natomiast pracujemy jako grafik albo jesteśmy zapalonym graczem komputerowym, warto zainwestować w kartę graficzną wysokiej klasy.

Płyta główna, procesor, RAM

W wyborze tych podzespołów również obowiązuje zasada: zastanów się, jaką pracę wykonujesz na komputerze i co będzie ci potrzebne. Jeśli nie zajmujesz się skomplikowaną obróbką materiałów graficznych ani nie montujesz samodzielnie filmów wideo, wystarczy ci mniejsza pamięć i tańszy procesor – nie ma sensu niepotrzebnie wydawać pieniędzy na zasoby, których i tak nie wykorzystasz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ