Na jakich podzespołach do komputera lepiej nie oszczędzać?

Komputer to skomplikowana maszyna, w której skład wchodzą liczne podzespoły. Jeżeli zdecydujemy się go złożyć sami, z niektórych będziemy mogli zrezygnować, a inne zastąpić tańszą wersją – w ten sposób możemy sporo oszczędzić. Są jednak komponenty, w które warto zainwestować – oszczędność w tej kwestii może się źle skończyć. Podpowiadamy, na które podzespoły nie warto żałować pieniędzy.

Zasilacz

To jedna z najważniejszych części naszego komputera – słabej jakości zasilacz może nie wytrzymać obciążenia i spalić się, a tym samym spowodować uszkodzenie pozostałych podzespołów. Kupując zasilacz, weźmy pod uwagę zapotrzebowanie na prąd pozostałych komponentów i upewnijmy się, że model, który nas interesuje posiada zabezpieczenia, które w razie spalenia zapobiegną zniszczeniu płyty i głównej i procesora.

Dysk SSD

Jednym z komponentów, w które warto zainwestować jest dysk SSD – ten od standardowego dysku HDD odróżnia się dużo lepszymi parametrami, które gwarantują większą szybkość odczytu i zapisu danych. Jeśli nie przechowujemy na komputerze ogromnych ilości danych, zamiast pojemnego dysku HDD lepiej wybrać mniejszy, ale dużo bardziej efektywny dysk SSD, który usprawni pracę na komputerze i uczyni ją przyjemniejszą.

Płyta główna

To jeden z głównych podzespołów komputera. Płyty główne dostępne w sklepach znacznie się od siebie różnią – nie tylko jakością, ale także ilością wejść i portów. Wybierając płytę główną, powinniśmy myśleć perspektywicznie – warto wybrać taką płytę, która umożliwi rozbudowę komputera w przyszłości.

Karta graficzna, procesor i pamięć RAM

Składając komputer, powinniśmy myśleć przede wszystkim o naszych potrzebach. To, w jakim celu zamierzamy go używać, w dużej mierze decyduje o tym, w co warto zainwestować. Jeśli zajmujemy się grafiką lub uwielbiamy gry komputerowe, nie powinniśmy oszczędzać na karcie graficznej – nie tylko niekorzystnie wpłynęlibyśmy w ten sposób na jakość obrazu, który będzie wyświetlał ekran naszego komputera, ale też ryzykowalibyśmy, że producenci wkrótce zrezygnują ze wspierania danego modelu karty graficznej.
Nie warto również oszczędzać na procesorze i pamięci RAM – jeśli te będą słabej jakości, na nic zdadzą się inne podzespoły wysokiej jakości. Te nie będą mogły pokazać pełni swoich możliwości, jeśli w komputerze będzie zamontowany procesor niskiej klasy.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ