Joystick do komputera – co wybrać?

Choć w pewnym momencie wydawało się, że joysticki odejdą do lamusa, wyparte przez pasy, to okazuje się, że te dalej są chętnie kupowane przez miłośników gier. Jaki joystick wybrać?

Kiedy przyda nam się joystick?

Planując zakup joysticka, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że ten nie nadaje się do każdych gier. Nie przyda nam się, jeśli gramy w strzelanki czy w gry sportowe. Idealny będzie za to, jeśli chodzi o symulatory samolotowe, pasażerskie czy wojskowe. Dzięki niemu łatwiej nam będzie wczuć się w rolę pilota, a sterowanie będzie bardziej precyzyjne. Specjalne joysticki stworzono również dla miłośników gier-bijatyk. Przypominają one nieco automaty go gier i są z powodzeniem używane przez fanów Tekkena czy Street Fighter.

Modele, którymi warto się zainteresować

Producentów joysticków jest wielu. Najlepiej jednak zaufać tym, którzy specjalizują się w produkcji akcesoriów komputerowych, bo to oni najlepiej znają potrzeby graczy. Najtańszy joystick kupimy już za 50 złotych, te z wyższej półki mogą osiągnąć cenę nawet kilkuset złotych. Różnice między modelami bywają naprawdę duże. Modele, które warto wziąć pod uwagę to choćby:

Logitech Extreme 3D Pro

Za ten model zapłacimy około 130-200 zł. Joystick posiada aż 12 programowalnych przycisków, pozwala więc na ustawienie wszystkich komend na jednym kontrolerze. Dodatkowo posiada 8-pozycyjny przełącznik, dzięki któremu możemy zmieniać broń czy kamerę. Wyposażono go również w szybkostrzelny spust.

Mad Catz Cyborg V1

Ten joystick wyposażono w 5 podstawowych przycisków oraz jeden Shift, który sprawia, że pozostałe mogą pełnić aż dwie funkcje. W praktyce otrzymujemy więc aż 10 w pełni programowalnych przycisków. Cena za ten model to mniej więcej 100-150 zł.

Thrustmaster T-16000M

Wyjątkową cechą tego joysticka jest fakt, że nadaje się zarówno dla prawo- jak i leworęcznych graczy. Posiada aż 12 programowalnych przycisków. Producent zastosował również autorską technologią o nazwie H.E.A.R.T., która składa się między innymi z czujników magnetycznych. Mają one zapewniać nawet 256 razy większą precyzję pracy. Cena to 200-250 zł.

Thrustmaster Jotas Warthog

Cena tego joysticka to ponad 1000 zł. Jego wyjątkowa cecha to fakt, że jest dokładną repliką z samolotu A 10-C Warthog. Ma 17 przycisków akcji, panel kontrolny, a także zwrotnicę . Drążek umożliwia niezwykłą wręcz precyzję.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ