Czy warto instalować w komputerze dwie karty graficzne?

Czy lepiej zamontować w komputerze jedną kartę graficzną wysokiej klasy czy dwie ze średniej półki? – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.
Od kilku lat istnieje możliwość, żeby w komputerze zainstalować kilka kart graficznych – wszystko za sprawą technologii SLI w przypadku Nvidii i CrossFireX w przypadku AMD. Ta opcja sprawdzi się nie tylko w przypadku osób, które posiadają niezwykle wydajny sprzęt, ale również tych, którzy dysponują starszym komputerem i chcieliby nieco polepszyć jego komponenty. Czy warto inwestować z drugą kartę graficzną?

Dwie karty – jakie wymagania trzeba spełnić?

Zastanawiając się nad zainstalowaniem dwóch kart graficznych, przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że żeby móc sobie na to pozwolić, musimy spełnić określone wymagania. Po pierwsze, instalowane karty muszą mieć ten samo motel. Po drugie, na podłączenie drugiej karty musi pozwalać nasza płyta główna. Musimy pamiętać także o zasilaniu – karta graficzna pobiera mnóstwo energii, więc zasilanie musi być w głównej mierze dostosowane właśnie do nie. Kupując drugą kartę, będziemy musieli najprawdopodobniej dokupić również mocniejszy zasilacz o mocy co najmniej 900W.

Kiedy instalowanie dwóch kart graficznych jest dobrym pomysłem?

Instalacja dwóch kart graficznych ma sens tylko wtedy, jeśli kupimy dwa bardzo wydajne modele. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem dwóch tańszych modeli, popełniamy poważny błąd – jeśli z zainstalowaniem dwóch kart graficznych widoczna ma być znaczna poprawa jakości, te muszą być dobrej klasy.

Inaczej sprawa ma się wtedy, kiedy chcemy ulepszyć działanie komputera, w którym już jest karta graficzna. Wtedy faktycznie dokupienie drugiej karty, może okazać się dobrym pomysłem, ponieważ podniesie to jakość pracy, a obciąży portfel znacznie mniej nić kupno jednej bardzo wydajnej karty. Jeśli jednak mamy taką możliwą, lepiej kupić jedną wysokiej klasy kartę, niż inwestować w dwa modele średniej jakości.

Podsumowując, zdarza się montowanie dwóch kart ma sens, jednakże w większości przypadków lepiej zainwestować w jedną, wysokiej klasy kartę graficzną.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ