Co zrobić, żeby komputer stacjonarny pracował ciszej?

Choć współczesne komputery pracują dużo ciszej niż te produkowane jeszcze kilkanaście lat temu, to jednak nadal wentylator czy dysk twardy mogą być na tyle słyszalne, że są w stanie przeszkadzać nam w pracy. Możemy jednak wyciszyć komputer, dokupując dodatkowe akcesoria lub wymieniają niektóre podzespoły. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, żeby zmniejszyć hałas dobiegający z pracującego komputera:

Czyszczenie

Tym, co możemy zrobić w pierwszej kolejności, żeby nasz komputer pracował ciszej, jest staranne wyczyszczenie obudowy – podzespoły będą wtedy pracowały ciszej. Do czyszczenia możemy użyć sprężonego powierza. Jeśli kurz nie będzie zatykał otworów wentylacyjnych, komputer będzie się mniej nagrzewał, a prędkość wiatraków się zmniejszy – komputer będzie mniej słyszalny.

Nowe wentylatory i chłodzenie pasywne

Wentylatory są najczęstszym powodem hałasu, na który uskarżają się użytkownicy komputerów. Jeśli ich działanie bardzo nam dokucza, powinniśmy rozważyć wymianę. Wiatraki wysokiej jakości będą pracowały ciszej niż te, które złączył producent. Warto również zainstalować w sprzęcie chłodzenie pasywne, które nie powoduje żadnego hałasu – to sprawdzi się zwłaszcza w komputerach do pracy biurowej.

Mata wygłuszająca

Już na etapie kupowania komputera, powinniśmy myśleć o tym, żeby nie generował on zbyt dużego hałasu. Dobrym rozwiązaniem będzie obudowa niwelująca drgania oraz cicho pracujące podzespoły. Jeśli nadal przeszkadza nam hałas, powinniśmy zainwestować w specjalną matą wygłuszającą, którą wykłada się obudowę. Możemy również przyczepić do obudowy gumowe różki, dzięki czemu hałas będzie mniejszy.

Wymiana dysku na SSD

Duży hałas może pochodzić również od pracującego dysku. Starsze i tańsze modele HDD funkcjonują dość głośno i są mniej wydajne. Warto więc rozważyć wymianę HDD na nowoczesny dysk SSD, który nie tylko zapewni nam lepszy komfort pracy, ale też będzie pracował cicho. Jeśli nie mamy potrzeby przechowywania na komputerze ogromnej ilości danych, lepiej kupić mniejszy dysk SSD niż HDD o dużej pojemności.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ