Złącza DVI, HDMI, DisplayPort – charakterystyka i zastosowanie

Używane obecnie monitory mają szereg złącz, które umożliwiają podłączenie źródła obrazu. Najpopularniejsze z nich to: DVI, HDMI oraz DisplayPort. Czym charakteryzuje się każdy z nich i który będzie dla nas najlepszy?

Jak wybrać złącze?

Zanim zdecydujemy się na wybór złącza, powinniśmy sprawdzić nie tylko, jakie złącza oferuje nasz monitor, ale także – karta graficzna. To ona bowiem jest odpowiedzialna za przekazywanie obrazu. W przypadku nowszego sprzętu dominują złącza HDMI oraz DisplayPort, w starszych monitorach stosowano DVI.

DVI

Za największą zaletę DVI uznawana jest możliwość przenoszenia zarówno sygnały cyfrowego, jak i analogowego. Za pośrednictwem tego złącza uda nam się podłączyć nawet stare monitory CRT – wystarczy zastosowanie odpowiedniej przejściówki.

Aktualnie wyróżnia się trzy warianty złącza DVI:

DVI-I – daje możliwość przesyłania zarówno sygnału analogowego jak i cyfrowego
DVI-D – przesyła wyłącznie sygnału cyfrowego
DVI-A – umożliwia jedynie wysyłkę danych analogowych

Dla użytkownika najważniejszym wskaźnikiem powinna być oferowana rozdzielczość – strumień analogowy i strumień cyfrowy jednokanałowy ograniczony jest do 1920 x 1200 pikseli, podczas gdy strumień dwukanałowy zwiększa wartość do 3840 × 2400.

Złącze DVI w pełni wystarczy do połączenia monitora, musimy jednak pamiętać, że to służy przede wszystkim do przesyłu obrazu – jeśli zależy nam na dźwięku, powinniśmy wybrać złącze HDMI.

HDMI

HDMI dłuży do przesyłu sygnału cyfrowego – przekazuje zarówno obraz, jak i dźwięk, więc jest powszechnie stosowane w telewizorach. Wyróżnić możemy HDMI pierwszej i drugiej generacji. Pierwsza generacja zapewnia rozdzielczość 1920 x 1080, druga ma dużo większe możliwości.

HDMI warto wykorzystać do podłączenia się do telewizora. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku odtwarzaczy DVD czy konsol do gier.

DisplayPort

DisplayPort to najnowsze rozwiązanie, wymyślone w celu podłączenia komputera z monitorem. Dzięki DisplayPort możliwe jest przesyłanie sygnału cyfrowego – i obrazu, i dźwięku. To złącze zapewnia duże możliwości i idealnie sprawdzi się, kiedy chcemy podłączyć do komputera nowy monitor. Ta opcja sprawdzi się zwłaszcza w przypadku graczy, którzy potrzebują monitora z dużą rozdzielczością i szybkim odświeżaniem.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ