RPA - automatyzacja prostych i powtarzalnych czynności w firmie

Oprogramowanie RPA (z angielskiego Robotic Process Automation) to rodzaj oprogramowania automatyzującego proste i powtarzalne zadania w firmie.

RPA może być używany do wielu różnych celów, takich jak:

– zautomatyzowanie procesu wprowadzania i wyszukiwania danych, przenoszenia ich pomiędzy systemami (np. kopiowanie danych pomiędzy systemami, wykorzystywanie OCR do odczytywania dokumentów)

-zautomatyzowanie procesu logowania się do stron, systemów, symulowanie aktywności użytkowników

– automatyzowanie procesu wysyłania e-maili, faktur, lub wiadomości SMS

– automatyzowanie procesu generowania raportów, prezentacji

– i wiele więcej!

Dzięki temu nie marnujemy w firmie czasu na to, aby wykonywać żmudne, powtarzalne ale jednak niezbędne czynności, które mogą dziać się same. Dzięki takiej automatyzacji można poświęcić zasoby ludzkie na inne, bardziej twórcze czynności, które mogą przynieść pieniądze i zaoszczędzić koszty pracowników do prostszych prac.

Różnica między robotyzacją procesów (RPA) a automatyzacją polega na tym, że pracuje bez wykorzystywania interfejsu API lub innych form komunikacji między systemami, ale na bazie interfejsu użytkownika symulując ruch myszki, wpisywanie danych na klawiaturze itp. Udaje więc człowieka, który używałby aplikacji czy strony w sposób standardowy.

Wdrożenie RPA jest dużo prostsze niż integracja kilku systemów ze sobą, ponieważ nie wymaga skomplikowanego programowania API a jedynie przygotowania i zaprogramowania scenariuszy automatyzujących dany proces.

Czy robotyzacja spowoduje całkowite zastąpienie człowieka przez komputery? Zupełnie nie – pracownikowi zastąpionemu przez RPA można zaproponować inne zadania wymagające doświadczenia, intuicji, do kreatywnych zadań, z którymi komputery nadal mają problemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ