Europalety

Łańcuch dostaw to proces, który angażuje ogromną liczbę osób, środków transportu, maszyn, a także innych akcesoriów, które odpowiednio zabezpieczą przewożony towar. Do tego właśnie służą palety, czyli najbardziej popularne platformy do magazynowania i transportowania towarów. Obecnie najbardziej znana to, tzw. europaleta.

Właściwości europalety

Standaryzacja wymiarów palety to jedna z jej najważniejszych cech. Dzięki temu każda z nich może być nie tylko obsługiwana przez zdecydowaną większość maszyn i urządzeń biorących udział w procesach logistycznych, a także dzięki temu jest ona kompatybilna z innymi tego rodzaju nośnikami w transporcie przede wszystkim europejskim.

Kluczowe są dla niej przede wszystkim takie wartości jak wymiary, czyli szerokość, waga i wysokość europalety. Są to ściśle określone normy, których producent europalet musi przestrzegać. Dzięki temu każda paleta jest wydajnym i bezpiecznym nośnikiem w transporcie. Nie mniejszą rolę odgrywa również materiał. Palety produkuje się między innymi z drewna oraz tworzyw sztucznych. Surowce te także muszą odznaczać się odpowiednimi parametrami.

Uniwersalne wymiary europalety

Producent palet wytwarza nośniki w kilku najbardziej popularnych rozmiarach, które są wykorzystywane adekwatnie między innymi do rodzaju towarów czy środków transportu przewożących towar. Wysokość europalety to przede wszystkim 144mm, na co składają się poszczególne elementy składowe tego nośnika. Poza tym każda z nich odznacza się jeszcze odpowiednią długością oraz szerokością, a także wagą.

Szerokość oraz długość europalety uzależniona jest od rodzaju tego nośnika. Najbardziej standardowe wymiary to 1200 mm (długość) oraz 800 mm (szerokość). Poza tym producent europalet wytwarza także między innymi półpaletę, która jest mniejsza od standardowej, paletę powiększoną oraz kilka innych rodzajów o konkretnym przeznaczeniu.

Parametry surowca na palety

Producent palet wytwarza palety przede wszystkim z najbardziej popularnego surowca, jakim jest drewno. Musi ono być nie tylko określonego gatunku, ale także odpowiednio suszone, aby każda paleta miała taką samą wagę. Podobnie ma się sprawa z tworzywem sztucznym, które musi być równie wytrzymałe i odporne na różnorodne czynniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ