PlayStation 5 czy Xbox Series X

Przed świętami Bożego Narodzenia zaplanowane są premiery dwóch najnowszych konsoli od rywalizujących między sobą firm – Sony i Microsoft. PlayStation 5 od najświeższej propozycji Microsoftu, jaką jest Xbox Series X, nie będzie różnić się zbyt wieloma szczegółami. Oba urządzenia bazują na technologii, która pozwoli uzyskać im niesamowitą jakość wyświetlanego obrazu, zachowując przy tym płynność podczas przechodzenia pomiędzy klatkami. Inaczej będzie natomiast wyglądać ich kształt zewnętrzny oraz cena. Wśród tylu podobieństw wybór nie może być prosty.

PlayStation 5 – wydajna konsola o niepowtarzalnym kształcie

Chociaż do czasu premiery najnowszej konsoli firmy Sony nic nie może być całkowicie pewne, bez wątpienia pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę w jej zapowiedziach, jest nietypowy kształt. Zamierzenie było proste – ponieważ to piąta wersja urządzenia, design ma nawiązywać do rzymskiej cyfry V. Przedni panel dotykowy wzmaga wrażenie, że PlayStation 5 znacznie różni się od swoich poprzedników mimo ciągłości nazewnictwa.

Prognozuje się, że najnowsza konsola w dniu premiery kosztować będzie około 2500 złotych. Urządzenie pracować będzie w oparciu najszybszy znany aktualnie dysk SSD. PlayStation 5 ma obsługiwać jakość obrazu w 8K, jednak nie będzie to miało odzwierciedlenia w grach, które, tak czy inaczej, wydawane są w maksymalnej jakości 4K. Do tego 60 klatek na sekundę i dopracowany system dźwięku przestrzennego ma sprawić, że gracz całym sobą wchodzi do świata rozgrywki. Firma Sony dużą uwagę poświęca akcesoriom. Dla tych użytkowników, którzy zakupili pady do poprzedniej wersji konsoli, ma ona dobrą wiadomość – nie trzeba będzie ich wymieniać. Dla tych jednak, którzy otwarci są na nowości i w tej kategorii, Sony proponuje udoskonalone pady Dual Shock 5, które różnią się nie tylko wizualnie od swoich poprzedników. Dopracowana w nich będzie także komunikacja za pomocą dotyku. Zmienna siła drgań sprawi, że będą one zachowywać się różnie zależnie od etapu gry.

Konsola PlayStation 5 gwarantuje swoim użytkownikom kompatybilność wsteczną, która pozwoli na odtwarzanie gier przeznaczonych na starsze modele urządzeń. Do tego Sony proponuje możliwość instalacji jednego trybu gry zamiast wszystkich jednocześnie, aby zaoszczędzić miejsce dostępne na dysku. Więcej informacji na temat najnowszej konsoli PlayStation 5 znaleźć można na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

Xbox Series X – wydajność na najwyższym poziomie zamknięta w niewielkim urządzeniu

Najnowsza konsola od firmy Microsoft ma minimalistyczny kształt pionowej kostki. Jej cenę prognozuje się na około 2000 zł. Konsola Xbox Series X dopracowywana jest głównie pod kątem platformy streamingowej xCloud, która na razie pozostaje w fazie testowej. Dzięki niej użytkownicy nie będą musieli oczekiwać na pobranie ani zainstalowanie zakupionej gry – natychmiast po uruchomieniu urządzenia będą mogli oni włączyć rozgrywkę przez połączenie z internetem.

Xbox Series X ma być wyposażone w najszybszy dysk SSD i obsługiwać jakość odtwarzania 8K, podobnie jak konsola od firmy Sony. I w tym wypadku gracze będą korzystać jednak z jakości 4K i standardowych 60 klatek na sekundę, ponieważ nie wydaje się jeszcze gier w wyższej rozdzielczości. 16 GB pamięci RAM i wydajność urządzenia czterokrotnie przekraczająca możliwości poprzedniego modelu to wystarczająco, aby cieszyć się nadzwyczaj szybkim odtwarzaniem. Konsola od firmy Microsoft ma zostać dodatkowo wzbogacona o standard VRR, czyli zmienną częstotliwość odświeżania. Ma ona nie dopuszczać do sytuacji, w których obraz rwie się i traci na jakości przez zbyt małą wydolność.

Tak jak w przypadku konsoli PlayStation 5, Xbox Series X ma zapewniać kompatybilność wsteczną, zatem obsługę gier przeznaczonych na starsze modele urządzeń. Podobnie jest także z akcesoriami – starsze pady nadal będą w stanie w pełni obsługiwać najnowszą wersję konsoli. Szerszy opis nowej propozycji konsoli Microsoft znajduje się na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

Którą konsolę wybrać, gdy nadejdzie czas ich premiery?

Niestety do czasu premiery obu urządzeń wiele informacji na ich temat pozostaje jedynie w kategorii domysłów. Ci, dla których najważniejszym kryterium podczas wyboru będzie cena konsoli, powinni zdecydować się na propozycję od firmy Microsoft. Zastosowane w niej rozwiązania z pewnością nie zawiodą nawet najbardziej zaawansowanych graczy. PlayStation 5 zachwyca panelem dotykowym i szczegółowo dopracowanym padem DualShock 5. Choć ta konsola będzie droższą propozycją, pozwoli przeżywać rozgrywkę razem z jej fikcyjnymi bohaterami. Najnowsza technologia zapewni wysokiej jakości obraz i dźwięk przestrzenny, wzbogacony o wyjątkową precyzję obsługi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ