Jak wybrać dobre oprogramowanie?

W erze cyfrowej nawet najmniejsza firma może korzystać z szerokiej gamy oprogramowania księgowego, dedykowanego dla niewielkich przedsiębiorstw.

Takie oprogramowanie może nie tylko pomóc w zmniejszeniu liczby ludzkich błędów w obliczeniach, ale także pozwala generować raporty działalności firmy, np. prognozowania sprzedaży na następny kwartał, ustalania, które pozycje są nadmierne i wskazania najmniej rentownej usługi. Może być źródłem tych wszystkich informacji.

Rodzaje dostępnych produktów księgowych

Oferta oprogramowanie dla firm małych i średnich stale rośnie. Można wybrać małe paczki biznesowe i pakiety księgowe, kompleksowe programy do zarządzania przedsiębiorstwem, aplikacje internetowe hostowane online i bezpłatne programy.

Jak wybrać właściwe oprogramowanie?

Przede wszystkim, jeśli chcemy wybrać właściwe programy księgowe zrozummy jakie są nasze potrzeby w zakresie rachunkowości. Musimy przeprowadzić analizę potrzeb. W ten sposób znajdziemy takie oprogramowanie, które zaspokoi zarówno potrzeby menadżerskie, jak i finansowe. Analiza powinna być szeroka i odpowiadać na wszystkie ważne dla nas pytania. Nie spieszmy się z tym ważnym krokiem, ponieważ ostatnią rzeczą, jaką chcemy jest powtarzanie procesu zakupu w ciągu najbliższych dwóch lat. Jeśli wystąpi nieoczekiwany wzrost firmy, który wymusi aktualizację, to wspaniale, ale dobre planowanie na tym etapie może nam pomóc uniknąć szybkiej zmiany oprogramowania. 

Co musimy wiedzieć o swojej firmie?

Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, zanim podejmiemy decyzję o oprogramowaniu księgowym jest upewnienie się, że posiadamy wystarczającą wiedzę na temat finansów.

Istnieje kilka sposobów, abyśmy zrozumieli, jakich danych na temat firmy potrzebujemy (w celu podejmowania lepszych decyzji biznesowych) i jakie raporty musimy wygenerować (dla Urzędu Skarbowego i organów podatkowych).

Kolejną kwestią jest rodzaj prowadzonej działalności. Kilka różnych sektorów ma specjalistyczne moduły lub pakiety dodatkowe, ponieważ muszą przechowywać specjalistyczne dane. 

Na przykład klinika lekarska potrzebuje specjalistycznych programów do wystawiania faktur ubezpieczeniowych, chociaż wiele funkcji może przekazać pośrednikom i konsultantom. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ