Trudno wyobrazić sobie świat, w którym nie ma komputerów, nie ma baz danych, nie ma programów i aplikacji ułatwiających funkcjonowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Wszechobecna informatyzacja sprawiła, że systemy zarządzania danymi stały się czymś powszechnym, wykorzystywanym m.in. w służbie zdrowia, szkolnictwie, transporcie i logistyce. To właśnie transport i logistyka (magazyny, centra logistyczne, składy towarów) wykorzystują systemy zarządzania towarami, czyli WMS. Tylko czy każdy system WMS sprawdzi się równie dobrze zarówno w niewielkim magazynie, jak i ogromnym centrum logistycznym?
Jak działa standardowy system WMS?
Systemy WMS (ang. Warehouse Management System) mogą być mniej lub bardziej rozbudowane, ale niezależnie od ilości funkcji chodzi o to, by w sposób efektywny zarządzać ruchem produktów w magazynie. System WMS ma usprawnić procesy zachodzące w magazynie, sprawiać, że wszelkie działania, czyli przyjmowanie towaru, rozładunek, składowanie, kompletowanie zamówień i wysyłka, będą przebiegały szybko i bezbłędnie.
System WMS (magazynowy) zwykle integrowany jest z systemem zarządzającym ERP (magazynowo-handlowym). Dzięki takiemu połączeniu możliwa jest jednoczesna obsługa wielu różnych danych w wielu podsystemach informatycznych i swobodna ich migracja między modułami. Dochodzi do sytuacji, w której ruch towarów w magazynie jest niemal całkowicie zautomatyzowany.
Identyfikacja towarów, sprawdzanie ich dostępności i lokalizacji odbywa się niezwykle szybko. Wykorzystywane są do tego kody kreskowe, które znajdują się już na towarze, ale większość systemów WMS umożliwia generowanie i drukowanie własnych kodów.
Jak wybrać najlepszy system WMS?
To jak działa magazyn, uzależnione jest zwykle od wielkości i złożoności przedsiębiorstwa. Co prawda w każdym magazynie identyfikacja towarów opiera się o kody kreskowe, ale poza odczytem kodów, systemy WMS mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które nie znajdą zastosowania w magazynie każdego typu. Dlatego wybierając system WMS należy zastanowić się, jakie są potrzeby magazynu, do czego konkretnie chcielibyśmy wykorzystać system. Wielu producentów oferuje system WMS będący indywidualnym rozwiązaniem magazynowym (zobacz COM4IT) – system dostosowany do wymagań konkretnego magazynu, konkretnego klienta.
Dostosowywanie odbywa się m.in. poprzez zapoznanie ze sposobem rozplanowania powierzchni czy infrastruktury magazynowej, schematu, w jakim przedsiębiorstwo prowadzi działalność, różnorodność składowanych towarów. Oczywiście pod uwagę należy wziąć również to, czy w firmie działa już system ERP. Jeśli tak, nie warto decydować się na system WMS, którego nie da się z zastanym oprogramowaniem zintegrować.