dysk 1 TB w laptopie

Ile miejsca realnie potrzebuję na swoim laptopie? Co może pomieścić 1 terabajt danych? Czy lepiej wybrać dysk SSD, czy HDD? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury.

Jaki dysk do laptopa wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem dysku do laptopa, najczęściej jest to umotywowane dwoma rzeczami. Po pierwsze – zależy Ci na wyższej wydajności. Po drugie – zależy Ci na dostępie do większej ilości miejsca na komputerze. Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, tu wystarczy wyposażyć się w dysk o większej pojemności niż ten, który aktualnie jest zamontowany w Twoim komputerze. Jeśli natomiast zależy Ci na wyższej wydajności, warto dowiedzieć się, z jakiego złącza korzysta Twój dotychczasowy dysk i czy jest to dysk HDD, czy SSD.

Dlaczego dyski HDD coraz rzadziej używane są w laptopach? Powodów jest wiele – m.in. chodzi tu o ich większą awaryjność w sprzęcie mobilnym (są mniej odporne na wstrząsy, których laptop doświadcza praktycznie przy każdym zabraniu go ze sobą z domu), wyższą konsumpcję energii, a także generowanie większej ilości ciepła. Dyski SSD dla odmiany są odporne na codzienną eksploatację, a ich „żywotność” jest naprawdę imponująca. No i sam fakt, że do swojej pracy wykorzystują pamięć flash, pozwala na nadanie im takiego kształtu, który sprzyja ograniczeniu ich wielkości. W laptopach wciąż spotkamy dyski 2,5-calowe – zarówno HDD, jak i SSD, jednak coraz częściej zastępowane są przez dedykowane dyski mSATA i NVMe. Te dwa standardy wykorzystywane są praktycznie wyłącznie przez dyski SSD. Może to oznaczać, że faktycznie docelowym wyborem powinien być dysk SSD. 1 TB wciąż jest jednak traktowany jako pojemność, która przez lata zarezerwowana była wyłącznie dla dysków HDD. Ale spokojnie – bez problemu można dziś dostać SSD o pojemności 1 TB, niezależnie od portu na naszym komputerze.

Ile pomieści dysk 1 TB?

Jeden terabajt to tysiąc gigabajtów danych. Pojemność ta pozwala na magazynowanie około 200 000 – 250 000 zdjęć wykonanych w rozdzielczości FHD. Jeśli mamy taką potrzebę, dysk 1 TB przechowa dla nas około 200 filmów w standardowej jakości. Możemy na nim umieścić także wiele milionów stron dokumentów – od 5 do nawet 8, w zależności od formatu. A na tym możliwości się nie kończą. Jeden terabajt to wartość w sam raz dla graczy, którzy lubią produkcje z dużym, otwartym światem. Takie gry niejednokrotnie potrafią zająć około 100 gigabajtów. Na szczęście raczej nie trzymamy ich wszystkich w tym samym momencie w plikach naszego komputera.

Dysk SSD do laptopa – czy to dobry wybór?

Reasumując, dysk SSD do laptopa to faktycznie bardzo dobry wybór. Nawet jeśli celujemy w duże pojemności, typu 1 czy nawet 2 TB. Pamiętajmy o tym, że wymagania użytkowników względem zagospodarowania miejsca na komputerze systematycznie rosną. Po części zaspokaja je chmura – coraz więcej danych trzymamy właśnie w niej. Ale warto mieć na uwadze, że nie wszystkie pliki chcemy trzymać w chmurze, a poza tym istnieje ryzyko, że w trakcie pracy mobilnej nie będziemy mieć na tyle dobrego internetu, by skutecznie obsługiwać „ciężkie” pliki z chmury. W takiej sytuacji niezawodny jest pojemny dysk SSD, na którym przechowujemy większość istotnych dla nas programów i plików.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ