projektor

Multimedia coraz częściej towarzyszą dzieciom w szkołach, uzupełniając, a czasem nawet zastępując tradycyjne sposoby przekazywania im wiedzy. Nic więc dziwnego, że niemal w każdej klasie niezbędny jest rzutnik, który pozwala na prezentowanie filmów wideo, prezentacji, grafik czy innych elementów, pomocnych w nauce. Jak go jednak wybrać, aby dobrze sprawdzał się w takiej przestrzeni?

Specyfika klasy szkolnej

Szkolne sale mieszczą zazwyczaj około trzydziestu osób. Z tego względu nie muszą być zbyt duże – a nawet wręcz przeciwnie, zazwyczaj są po prostu dość małe. Co więcej, ze względu na potrzebę dobrego oświetlenia pomieszczenia, większość szkolnych pomieszczeń posiada duże okna, które – zwłaszcza w starszych szkołach – nie zawsze można szczelnie zasłonić.

Te dwa czynniki w zasadniczy sposób wpływać powinny na wybór konkretnego modelu rzutnika. Musi on bowiem pozwolić po pierwsze na uzyskanie bardzo wyraźnego, ostrego obrazu w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie, a po drugie – na dobre odwzorowanie kolorów nawet wówczas, gdy pokój nie będzie całkowicie zaciemniony.

Projektor krótkoogniskowy o wysokiej jakości obrazu

Ze względu na specyfikę szkolnego pomieszczenia, wykorzystywany w nim projektor powinien być projektorem krótkoogniskowym. Dzięki temu z łatwością pozwoli na skupienie wiązki światła dokładnie tam, gdzie chcemy, czyli na ekranie. W efekcie uzyskany obraz będzie bardzo ostry i wyraźny, co na pewno zadowoli małych odbiorców.

W parze z odpowiednią ogniskową powinny iść najwyższej jakości soczewki, które sprawią, że obraz będzie zawsze czysty, klarowny i wyraźny. To szczególnie ważne dlatego, że w przypadku szkolnych prezentacji często pojawiają się na nich litery i cyfry, które powinny być łatwe do odczytania dla maluchów, niezależnie od tego, czy siedzą w pierwszej, czy w ostatniej ławce.

Jasność i kontrast

Kolejne ważne cechy projektora szkolnego to wysoka jasność i wysoki kontrast, które sprawią, że obraz będzie doskonale widoczny, a kolorystyka świetnie odwzorowana niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest jasno, czy nieco ciemniej, albo czy udało się dobrze przesłonić okna. Takie parametry gwarantują, że każde dziecko będzie mogło cieszyć się z jak najpiękniej wyświetlanego obrazu, a co za tym idzie: z wiedzy przekazanej w ciekawy sposób.

Wysoka funkcjonalność

Ostatnie, na co warto zwrócić uwagę, to jak najwyższa funkcjonalność szkolnego projektora. Powinien być tak przygotowany, aby jego obsługa i podłączenie były intuicyjne nawet dla nauczyciela, który nie ma w tym dużej wprawy. Warto między innymi skorzystać z modeli, które zaraz po wykryciu podłączenia HDMI automatycznie się włączają, co zaoszczędzi czas w trakcie 45-minutowej lekcji. 

Przykłady projektów, które spełniają wszystkie powyższe cechy, znajdują się pod adresem: https://avpoint.pl/projektory-do-szkol. Sprawdź, który będzie najlepszy do sali, w jakiej zazwyczaj pracujesz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ