Na pierwszy rzut oka wydaje się, że każdy doskonale wie czym jest kod kreskowy. Przecież spotykamy się z nim na co dzień, wiec na pewno wiemy czym jest i jaka jest jego funkcja. Co ciekawe, gdybyśmy zdecydowali się przeprowadzić mały eksperyment i zadali przypadkowym osobom proste pytanie czym jest kod kreskowy odpowiedzi mogłyby nas zdziwić. Nagle okazałoby się, że większość osób tak naprawdę dokładnie nie wie czym jest kod kreskowy. Wiemy oczywiście jak wygląda i do czego służy, ale co oznacza?

Czym są kody kreskowe

Kod kreskowy lub inaczej kod paskowy to graficzna reprezentacja informacji, która została zapisana przy użyciu jasnych i ciemnych pasków. Aby informacja mogła być odczytana musi być zawsze stworzona w oparciu o zestaw reguł, które znane są zarówno twórcy wiadomości jak i jej odbiorcy. W przypadku kodów kreskowych mowa o konkretnej branży, która ma swój zestaw reguł opisujących kody i o skanerze kodów kreskowych, który może odczytać zapisane informacje. Taka w dużym uproszczeniu jest definicja kodów kreskowych. Do czego jednak służą kody kreskowe i jaką rolę odgrywają drukarki do kodów kreskowych?

Kody kreskowe służą głównie do szeroko pojętej identyfikacji produktów. Dokładne reguły, czytelny i prosty zapis, a także zautomatyzowana możliwość odczytania i identyfikacji produktu sprawia, że kody są niezwykle popularne i znajdują zastosowanie w wielu branżach takich jak przede wszystkim logistyka, identyfikacja jednostek handlowych (dotycząca sprzedaży różnych produktów) a także identyfikacja lokalizacji obiektów. Wszystko to jednak nie byłoby możliwe bez drukarki kodów kreskowych.

Drukarki kodów kreskowych – czy tylko drukowanie

Drukarki kodów kreskowych to podstawa jeśli chcemy oznaczyć produkty odpowiednimi kodami. Jak sama nazwa wskazuje drukarki służą do drukowania kodów kreskowych. W zależności od modelu drukarki mowa tutaj o drukowaniu na skalę przemysłową lub na potrzeby małych firm. W związku z przeznaczeniem możemy zatem podzielić drukarki do kodów kreskowych na modele mobilne, biurowe, półprzemysłowe, przemysłowe a także najbardziej zaawansowane modele RFID wykorzystujące technikę fal radiowych do przesyłania danych i odczytywania informacji.

Szczególnie ciekawym przykładem są mobilne drukarki kodów kreskowych, które poza możliwością drukowania kodów mają opcję wydruku etykiet lub biletów. Tego typu drukarki są szczególnie przydatne w pociągach czy autobusach. Warto więc pamiętać, że kody kreskowe często znajdują się właśnie na etykietach, biletach czy kuponach i mają zatem naprawdę szerokie zastosowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ