Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasilaczu ATX

Zasilacz jest jednym z najważniejszych komponentów wchodzących w skład komputera. To, na jaki zasilacz się zdecydujemy, będzie miało ogromny wpływ na komfort naszej pracy – zdecyduje o stabilności systemu i o tym, na ile możliwa będzie rozbudowa komputera w przyszłości.
Najpopularniejszym zasilaczem pozostaje wciąż ATX – stosowany w dużych pecetach, w obudowie typu tower. Wybór zasilaczy typu ATX jest ogromny, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w czasie zakupów.

Moc zasilacza

Pierwszym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy zakupie zasilacza, jest jego moc – ta powinna być dostosowana do reszty komponentów komputera, głównie karty graficznej i procesora. Im lepszy pecet i im ambitniejsze nasze plany jego rozbudowy, tym większa powinna być moc zasilacza, na który się zdecydujemy.

Energooszczędność

Inną cechą zasilacza, na którą warto zwrócić uwagę, jest pobór energii. O obciążeniu jednostki decyduje moc urządzenia – zasilacz może być jednocześnie wydajny i energooszczędny. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów zużycia energii, powinniśmy wybrać model zasilacza z certyfikatem sprawności dla napięcia 115 V oraz napięcia 230 V obowiązującym w Unii Europejskiej. Taki zasilacz pobiera mniej mocy, pracuje ciszej i nie nagrzewa się tak mocno jak inne modele.

Głośność i rodzaj chłodzenia

To, jak głośno będzie działał zasilacz, zależy od systemu chłodzenia – im lepszą technologię zastosowano w tej kwestii, tym mniejszy szum wytwarzany przez komputer. Jeśli zależy nam na jego cichej pracy, wybieramy wentylatory o dużej średnicy.

Rodzaj chłodzenia i głośność zasilacza ATX

Cichą pracę zasilacza zapewnia odpowiedni system chłodzenia oparty na właściwej technologii. Na przykład firma Be Quiet stosuje wentylatory o średnicy 135 mm. System chłodzenia oparty o tzw. technologię Silent Wings wytwarza mniej szumu. Zasada jest prosta, im większy wentylator, tym urządzenie pracuje ciszej.

Filtry

Kupując zasilacz, powinniśmy zadbać o to, żeby wybrany przez nas model zawierał filtry, które chronią podzespoły komputera przed awarią. Inaczej narażamy się na zniszczenie karty graficznej czy procesora, które są zwykle dużą inwestycją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ