Laptop do diagnostyki samochodowej – jakie kryteria powinien spełnić?

W ostatnich latach dużą przemianę technologiczną przeszły również samochody – dziś nad wieloma procesami w aucie czuwa elektronika. Wiele modeli samochodów wyposażonych jest w kilka komputerów, których zadaniem jest kontrola parametrów jazdy. Mechanik, który ma się zająć takim samochodem, musi posiadać odpowiedni sprzęt do diagnostyki. Laptop to dziś urządzenie, które w warsztacie musi znaleźć się obowiązkowo – jaki wybrać?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Złącza

Złącza to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów komputera, który ma służyć do diagnostyki. Laptop, który znajdzie się w warsztacie, musi być obowiązkowo wyposażony w złącze COM, czyli RS-232. To jest niezbędne dla programów diagnostyczny i zapewnia odpowiedni i stabilny transfer. Alternatywą może być również złącze USB w połączeniu z odpowiednią przejściówką, ale stracimy wtedy na jakości. Lepiej więc zdecydować się na zakup laptopa, który będzie miał i jedno, i drugie wejście – zyskujemy wtedy pewność, że poradzimy sobie z diagnozą każdego samochodu. Zadbajmy również o to, żeby komputer miał moduły Bluetooth oraz WiFi – to dziś powszechnie obowiązujące standardy.

Wytrzymałość

Warsztat to miejsce specyficzne. Komputer jest tutaj narażony na kontakt z kurzem, byłem, brudem czy skrajnymi temperaturami. Laptop musi być więc wytrzymały – warto wybrać sprzęt, który został zaprojektowany tak,żeby szybko nie uległ zniszczeniu w trudnych warunkach, np. laptopy z serii Durabook, Panasonic ToughBook czy też Dell Rugged. Choć to sprzęt dość drogi (minimum 3500 złotych), to daje nam pewność, że szybko się nie zepsuje.

Czasami, jeśli nie możemy sobie pozwolić na większą inwestycję, sprawdzą się również laptopy określane jako biznesowe. Te również mają wytrzymałe obudowy, ponieważ stworzono je z myślą o ciągłym przewożeniu. Warto zwrócić uwagę na następujące modele: Hewlett-Packard z serii ProBook, Dell Latitude czy Lenovo ThinkPad.

Co jeszcze jest ważne?

Komputer do diagnostyki musi być też wydajny. Dobrym wyborem będzie linia Core i5, nie najgorszym wyjściem będzie również Intel Core i3. Unikajmy natomiast wolniejszych procesorów, które znacznie utrudnią nam pracę.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ