Kilka słów o bezpieczeństwie instalacji elektrycznych

Funkcjonowanie każdej instalacji elektrycznej oraz urządzenia zasilanego na prąd wymaga zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa. Wiedzą o tym wszyscy elektrycy i automatycy, a także specjaliści od robotyki i programowania pracy urządzeń. Bezpieczeństwo jest pod tym względem zagadnieniem podstawowym i dlatego warto poświęcić mu odrobinę miejsca w poniższym krótkim wprowadzeniu w temat.

Instalacje przemysłowe – bezpieczne i niezawodne

Energia elektryczna jest dziś używana niemal wszędzie. Korzystamy z niej nie tylko w celu zasilania pracy urządzeń elektrycznych, ale również do pozyskania innych typów energii – na przykład hydraulicznej lub pneumatycznej. Od dostępu do prądu zależy przydatność i funkcjonalność wielu urządzeń – zarówno tych stosowanych w życiu codziennym, jak i przemysłowych.

Szczególnie w dużych zakładach wytwórczych oraz przemysłowych odpowiednie zabezpieczenie sieci elektrycznej ma duże znaczenie. Zadaniem sieci elektrycznej jest wówczas dostawa prądu do właściwych odbiorników oraz odpowiednie jej „porcjowanie”. W zależności od predyspozycji konkretnej maszyny, powinna ona otrzymać energię elektryczną o odpowiedniej „ilości i jakości”, co pozwoli na bezpieczną jej pracę.

Sieci elektryczne można podzielić na te o wysokim napięciu, średnim oraz niskim. W zależności od rozmiaru danego zakładu, ilości i rodzaju stosowanych w nim urządzeń elektrycznych, możemy potrzebować dostępu do sieci o różnym rodzaju.

Źródła zagrożeń i jak im przeciwdziałać

Oczywiście, zestaw potencjalnych zagrożeń, mogących wystąpić w danym miejscu, jest dość szeroki i często zależy od indywidualnych predyspozycji. Czynniki mające wpływ to choćby stan danego budynku, w którym znajduje się instalacja przemysłowa.

Do najczęściej występujących zagrożeń należy możliwość porażenia prądem o różnych parametrach – niezwykle niebezpieczna w przypadku kontaktu z człowiekiem. Oddziaływanie tak zwanego łuku elektrycznego może tworzyć dodatkowo zagrożenie termiczne. Związane z nim są też zagrożenia wybuchu pożaru lub eksplozji.

Najczęściej jednak dochodzi do nich na skutek określonych zaniedbań – takich jak niewłaściwe przyłączenia przewodów zasilających określone maszyny, brak specjalnego przewodu ochronnego lub niewłaściwie dobrana obudowa do ochrony urządzeń elektrycznych przed działaniem czynników atmosferycznych.

Gdzie szukać pomocy w zabezpieczaniu pracy instalacji elektrycznej?

Osobom poszukującym zaufanych i sprawdzonych dostawców rozwiązań dedykowanych do instalacji elektrycznych polecamy zapoznać się z ofertą Hazbi. Znajdują się w niej rozmaite produkty stosowane w zabezpieczaniu pracy sieci i urządzeń elektrycznych, takie jak: elementy sterowania i sygnalizacji, aparatura sterownicza, czujniki, urządzenia systemów przeciwpożarowych oraz osprzęt i złącza wykorzystywane w przemyśle.

Z oferty Hazbi korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, pragnące usprawnić działanie wykorzystywanych urządzeń oraz sieci elektrycznej, jak i prywatni odbiorcy poszukujący profesjonalnych rozwiązań w celu usprawnienia sieci w swoim miejscu zamieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ