Dysk SDD – dlaczego warto w niego zainwestować?

Tradycyjne dyski HDD coraz bardziej wypierane są przez nowoczesne dyski SDD. Co sprawia, że tak chętnie sięgamy pod dyski SDD i czym kierować się przy ich zakupie?

Zalety dysków SDD

Dyski SDD są pozbawione elementów mechanicznych, więc zapewniają dużo szybszy czas reakcji i umożliwiają szybki dostęp do danych. Zbudowane są w oparciu o pamięć flash. Działają dużo szybciej niż tradycyjne HDD, więc znacznie usprawniają działanie systemu operacyjnego. Dzięki nim krótszy jest czas uruchamiania i zamykania się programów, instalowania aplikacji, kopiowania plików.
Inna zaleta dysków SDD to mniejszy pobór energii – to cecha ważna zwłaszcza w przypadku laptopów, bo znacznie zwiększa możliwy czas pracy bez baterii.

Dyski SDD są również dużo bardziej wytrzymałe niż HDD. Są odporne na wstrząsy, więc mają dłuższą żywotność, a w razie upadku szansa ocalenia danych jest znacznie większa, niż w przypadku HDD. Inna zaleta dysków SDD to również cicha praca.

Na co zwracać uwagę, wybierając dysk?

Wybór dysków SDD jest coraz większy. Zanim więc zdecydujemy się na kupno, warto przyjrzeć się różnym modelom i wybrać ten, który będzie odpowiadał nam najlepiej.

Ważnym kryterium powinien być kontroler – dobrymi modelami mogą się pochwalić Samsung czy Intel, dobre parametry oferują również SandForce i Marvell.

W przeciwieństwie do HDD dyski SSD oferowane są zwykle w jednym, 2,5 calowym formacie. Jeśli chcemy wymienić dysk w komputerze stacjonarnym, większość producentów oferuje w zestawie specjalną przejściówkę, która nam to umożliwi.

Wybierając dysk, zwróćmy uwagę również na interfejs i nie zapomnijmy upewnić się, jaki interfejs jest obsługiwany nasz komputer. Jeśli dysponujemy starszym sprzętem, który nie obsługuje najnowszego interfejsu, nie wybierajmy dysku z Serial ATA III – wydamy mnóstwo pieniędzy, a jakość i tak nie ulegnie zmianie.

Dysk o jakiej pojemności kupić?

To jaką pojemność powinien mieć nasz dysk zależy od naszych potrzeb i zasobów finansowych. Dobrze jest, żeby dysk miał nie mniej niż 120 GB. Przy takiej wielkości komputer bez problemu posłuży nam do pracy biurowej. Jeśli zaś chcemy przechowywać na nim duże ilości danych, możemy potrzebować dysku o pojemności 240 GB lub 256 GB. Jeśli marzymy o dysku 400 GB, 480 GB, 500 GB czy 512 GBi, musimy się przygotować na duże wydatki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ